SEND AN ENQUIRY

Dr. Fatih Irmak Plastic Surgery

Istanbul, Turkey

Meme Büyütme İstanbul

Meme büyütme işlemi günümüzde en sık yapılan operasyonlar arasında üst sıralarda yer alan bir operasyondur. Meme hacminden memnun olmayan kadınlar artık estetik cerrah aracılığı ile bu işlemi yaptırarak istediği meme boyutlarına sahip olabilmektedir.
Meme büyütme işlemleri artık farklı yöntemler ile yapılabilmektedir. Bazı hekimler silikon ile bunu yapar iken bazı hekimlerde kişinin kendi vücudundan almış olduğu yağ ile yapmaktadır. Fakat bu yöntemler arasında en sık kullanılanı silikon yapılmasıdır. Silikon yapılmasının da farklı yöntemleri vardır. Bazı cerrahlar göğüs ucundan, bazıları meme altından ya da koltuk altından yapılabilmektedir. Genel olarak kullanılan metot meme altından yapılan işlemdir. Silikon özel bir malzemeden yapılmış ve değişik boyutlarda olan bir malzemedir. Hekim ilk başta kişinin vücut özelliklerini inceleyerek ne boyutta nasıl bir göğüs yapacağını kişiye anlatmalıdır.

Vücut ölçüleri, kilosu boyu çok önemli bir unsur olmaktadır. Kısa boylu ve minyon yapılı bir kadına yapılacak çok büyük bir göğüs çok kötü bir görüntü oluşturacağı için hekim muayenesi bu aşamada çok önemlidir. Daha sonra yapılacak operasyon ile meme protezi o bölgeye yerleştirecektir. Ameliyat sonrası çok ağırlık taşımamak, protezlerin üzerine yatmamak ve hekimin önerilerine uymak çok önemlidir.
Meme küçültme ameliyatı
Bazı kadınlarda da çok büyük meme problemi vardır. Bu durumlarda da cerrahlar meme küçültme operasyonu yaparak memeleri vücuda uyan normal bir boyuta getirmektelerdir. Bu işlerde de yine meme altından girilerek kenarlarda ki ve meme içindeki fazla yağ ve meme dokusu alınarak meme normal olması gereken bir boyuta döndürülmektedir.
Meme küçültme ve meme büyütme operasyonları çağımızda çok sık olarak yapılan etkin operasyonlardır. Operasyon sonrasında hasta 15 gün istirahat etmeli göğüs bölgesine darbe almamalı ve yorucu sporlar yapmamalıdır. Ayrıca bu operasyonlardan sonra kişi bir süre normal sutyen takmamalıdır, ameliyatta tatbik edilen cerrahi sütyen. 4-6 hafta kullanılmalıdır.

Meme Büyütme İstanbul

Meme bir kadın için hem annelik hem de dişilik göstergesi bir organ olduğu için güzel görünme bayanlar için çok önemli olmaktadır. Memeleri çok büyük ya da olması gerekenden çok küçük olan bir kadın bu durum yüzünden ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Büyük memeli kadınlarda kıyafet bulamama, sırt ağrısı, meme altında kızarıklık ve pişik gibi sorunlar olur iken, küçük göğüslü kadınlarda da kıyafetin iyi durmaması kendini kadın gibi hissetmeme gibi psikolojik sorunlar olmaktadır.

Günümüzde bu iki sorunda çok kısa bir süre zarfında yapılabilmektedir. Meme büyütme operasyonları kadınların çok sık başvurdukları bir operasyon halini almış bulunmaktadır. Bunun için ilk başta iyi bir doktor ve iyi bir hastane bulmalı ve kendini operasyona hazır hissetmelidir. Operasyon sonrası için de bir süre işinden izin almalı ve bu süreyi dinlenerek geçirmelidir. Meme büyütme ameliyatları meme protezi ile yapıldığı gibi kişinin kendi vücudunda ki yağ dokusunun alınarak memeye nakledilmesi ile de yapılmaktadır. Meme protezi takılması çok daha yaygın bir işlemdir. Bu işlemde hekim kendi tercihine göre göğüs altı ya da meme ucundan girmektedir. İlerleyen tıp ile bu işlem yapılsa bile süt kanallarına bir zarar verilmemekte bayanlar bu işlemler sonrasında çocuk bile emzirebilmektelerdir. Bu operasyonlar sonrasında hekim hastaya ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi başlamakta ve bir takım önerilerde bulunmaktadır. İlk günlerde olabilecek şişlikler ve morluklar önemsenmemeli ve bunlar kendiliğinden geçmektedir.

Meme küçültme operasyonlarında ise nerede bir yaygınlık var ise hekim o bölgeden fazla yağ ve meme dokusunu alarak memeyi normal bir şekle getirmekte hem küçültüp hem de yaygın görüntüsünü ortadan kaldırmaktadır. Bu işlemler olduktan sonra 15 gün hasta dinlenmeli ve özel sutyenler kullanmalıdır.Meme üstüne yatmamalı ve o bölgeye bir darbe almamalıdır.

Meme Dikleştirme (Mastopexy) Operasyonu

Riskler

Olağan komplikasyonlar; anestezi reaksiyonu, kanama ve enfeksiyondur.Meme dikleştirme ameliyatından sonra bazen memeler tam anlamıyla simetrik olmayabilir ve meme ucu yükseklikleri hafif bir şekilde farklı olabilir.Bir takım küçük düzeltmeler, ileri bir tarihte yapılabilir.Çok nadir bir şekilde meme ucu ve areola çevresinde kalıcı his kaybı olabilir.

Ameliyat Süreci

Bu prosedür, ayaktan hasta prosedürlerine bağlı kalınarak yapılır.Bu nedenle, ameliyat sonrasında sizi eve götürecek ve en azından ilk gece yanınızda kalacak bir refakatçi ayarlamanızda fayda vardır.

Eğer sigara içiyorsanız, ameliyatın daha başarılı geçmesi için bir süre bırakmanız istenebilir.Aspirin ve çeşitli bitki çayları kanama riskini arttırabilir.Bu yüzden, ameliyattan önce belli bir süre bu tarz ilaçlardan kullanmamış olmanız gerekmektedir.Doktorunuz size, ameliyat öncesi yapmanız ve yapmamanız gereken hususlar hakkında detaylı bilgi verecektir.

Meme Dikleştirme (Mastopexy) Operasyonu

Ameliyat Sonrası Aktiviteler

Hastalar genellikle ameliyattan sonraki gün normal günlük aktivitelerine dönebilir. Fakat yine de bir takım zorlayıcı aktivitelerden en az bir hafta boyunca kaçınmalı ve ilk iki hafta boyunca 5 kilodan daha ağır şeyleri kaldırmamalısınız. Göğüs kaslarını çalıştıran egzersizler, koşmak ve zıplamak yaklaşık altı hafta boyunca risklidir.

Ameliyat Sonrası Beklentiler

Bir miktar şişme ve morarma olacaktır.Göğüslerin tam olarak doğal pozisyonlarına oturması biraz zaman alacaktır.Bu, birkaç haftayı bulabilir ve ameliyatın kesin sonuçları, iyileşme süreci sonrasında belirgin olacaktır.

Meme ucunda his kaybı olabilir.Bu durum bir ay içersinde normale dönecektir.Çok nadir de olsa bu his kaybı kalıcı olabilir.

Sonuçlar

Meme dikleştirme prosedürünün amacı, memeleri daha sıkı, daha dik yaparak meme ucu ile areolayı estetik olarak daha uygun bir yere taşıyıp daha iyi bir görünüm elde etmektir.

Yapılan kesiler zamanla iyileşip solacaktır.Fakat şunun farkında olmak gerekir ki yara izleri kalıcıdır.Bazı durumlarda yalnızca soluk birer iz olarak kalırlar.Fakat bazı hastalarda daha belirgin de olabilirler.

Kilonuzda önemli bir değişim olmadığı sürece ya da hamilelik dışında, meme dikleştirme ameliyatının sonuçları uzun sürelidir.Fakat yer çekimi ve yaşlanma, elbette zamanla yeni meme şeklinizi etkileyecektir.

Open Chat
Need help?
Hello.
Can we help you?